Untitled 1

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
    Nowy
    Ostrzeżenia
    0
    Model BlackBerry
    9315
    BIS/BES
    Nie wiem
    BlackBerry OS
    X.X.X.XXXX

Domyślnie Rozliczenia z Blackberry i Bango

Cześć,

jestem nowym użytkownikiem tego forum. Właśnie kończę przygotowywać appkę na blackberry i chciałbym na niej zarabiać. Mam kilka pytań:

czy muszę wypełniać formularz w-8? Jestem firmą z numerem VAT UE.
    jaki podatek VAT trzeba od tego zapłacić? 0% czy 23%

Jak najlepiej to załatwić? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym? Czy rozlicza się to tak jak apple store? Czyli 0% VAT i bez podatku za usługę w Stanach Zjednoczonych.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź.
    M

Początkujący Awatar xdev
    Ostrzeżenia
    0
    Model BlackBerry
    Z10LE
    BIS/BES
    BIS Play
    BlackBerry OS
    10.3.1.1877

Domyślnie

Tak, jeśli jesteś VATowcem EU to musisz wypełnić W-8. Tak samo ma się sprawa z tym "kanadyjskim" drukiem. Podatku VAT nie płacisz w ogóle - płacisz jedynie podatek dochodowy (18%) od zarobionej kwoty.

Jednak ze względu na nasze ustawy może zdarzyć się tak, że w ogóle tego podatku nie będziesz musiał zapłacić - o szczegóły zapytaj księgowej. Chodzi tutaj o bilans przychodów krajowych a zagranicznych w danym roku podatkowym - szczegółów nie znam, bo zostawiłem tę kwestię księgowej i ona się tym zajmuje.

W razie pytań - uderzaj - postaram Ci się odpowiedzieć.

EDIT:

Jeszcze dwie rzeczy:

1.

W przypadku gdy sprzedaż dotyczy Bango (carrier billing), to wówczas jeśli sprzedający (Ty) i kupujący są z EU, to wówczas Bango potrąca automatycznie 20% kwoty, która jest Tobie wypłacana. Czyli przykładowo, sprzedajesz coś za 1,00 USD (zaokrągliłem, bo łatwiej), to dostaniesz z tego 0,56 USD (-20% na podatek i od tego -30% dla RIM).

2.

Roliczenie z fiskusem ze sprzedaży w App World robi się w następujący sposób:
    1. Pobierasz z konta PayPal (lub bankowego - jeśli masz kartę) historię wpływów z danego roku kalendarzowego od: Digital River, Digital River Ireland, Bango oraz BlackBerry Commerce,
    2. Z każdego wpływu bierzemy: datę i kwotę (w USD),
    3. Na bazie średniego kursu walut z NBP dla danego dnia wyliczasz wysokość wpływu w PLN,
    4. Od kwoty w PLN płacisz 18% podatku w ramach rozliczenia rocznego.

I voila!
    Ostatnio edytowane przez xdev ; 17-01-13 o 20:50

Nowy Awatar Ralfy
    Ostrzeżenia
    0
    PIN
    25AC432E
    Model BlackBerry
    Passport
    BIS/BES
    BIS Orange
    BlackBerry OS
    10.3.1.2576

Domyślnie

A jeśli nie jestem VATowcem to nie muszę tych druków uzupełniać? Mam firmę z Europejskim NIPem, ale nie odprowadzam VATu, nie wystawiam faktur VAT, tylko proste rachunki.

Ad.1 Oni te 20% pobierają na poczet VATu? Przychody z App Worldu idą przez Bango? Suma sumarum ponad 50% i dochodowy podatek?
    [h=[Żeby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum ]]5[/h]

Początkujący Awatar xdev
    Ostrzeżenia
    0
    Model BlackBerry
    Z10LE
    BIS/BES
    BIS Play
    BlackBerry OS
    10.3.1.1877

Domyślnie

Nie jesteś VATowcem w Polsce, czy jak? Bo nie rozumiem tego, że "nie jesteś VATowcem, ale masz firmę z VAT EU"... Rozumiem, że masz firmę zarejestrowaną poza granicami Polski, tak?

Bez względu na to czy jesteś VATowcem EU, tylko PL, czy w ogóle nim nie jesteś, Bango ZAWSZE potrąci te 20%. Oto dlaczego:

[Żeby zobaczyć link musisz być zalogowany na forum ]

EU customers
    If the mobile phone of a customer (end-user) is registered in a country within the European Union (EU), then the retail value of the content sold to that customer will include VAT. In most cases that VAT will be at 20%, but in some cases the billing provider will - incorrectly - deduct local VAT even though that customer is dealing with a supplier routing into the EU via the UK (Bango). However, since you are selling your content into the UK "through Bango", the earnings are calculated as a percentage of the end user price and then VAT at 20% is deducted from the "VAT inclusive" earnings.

Aha i nie jest to 50% tak jak piszesz, tylko 100 minus 20% i od tego (80%) dopiero minus 30% - czyli wychodzi, że od każdego USD minus 44%.

Nowy Awatar Ralfy
    Ostrzeżenia
    0
    PIN
    25AC432E
    Model BlackBerry
    Passport
    BIS/BES
    BIS Orange
    BlackBerry OS
    10.3.1.2576

Domyślnie

Mam NIP Europejski, ale VATowcem nie jestem. Zarejestrowany w Polsce. Obowiązek bycia VATowcem pojawia się, gdy roczne dochody przekroczą jakąś tam kwotę, której jeszcze nie przekroczyłem

Jakbym to ja miał odprowadzić ten VAT, to może jeszcze opłacałoby mi się zostać VATowcem, zawsze bym sobie troche poodliczał, ale skoro oni sami mają to potrącać to bez różnicy, tylko biuro rachunkowe mnie mniej kosztuje

Masz rację, mniej niż 50%

Jeśli chodzi o obliczenia to cóż, biorąc Twoją kolejność:
    - najpierw 20% VAT - pozostaje 80%
    - potem 30% z reszty dla RIM, pozostaje 56%,
    - potem 18% jako podatek dochodowy z reszty - pozostaje w zaokrągleniu 46% ...

Wielkie dzięki za wyjaśnienie, od razu człowiek ma konkretne liczby. Rozumiem, że ten Bango jest w przypadku, gdy klienci są z UK, a co w przypadku pozostałych krajów UE, USA.
    Czy RIM (Bango itd.) zawsze pobierze VAT jeśli zachodzi taka potrzeba i ja sam z siebie (jakbym był VATowcem) nie musiałbym go odprowadzać?
    Jak wygląda VAT przy USA - nie jest potrącany?

Początkujący Awatar xdev
    Ostrzeżenia
    0
    Model BlackBerry
    Z10LE
    BIS/BES
    BIS Play
    BlackBerry OS
    10.3.1.1877

Domyślnie

Z tym UK to nie tak.

Jeśli sprzedający (Ty) i kupujący są z EU, to wówczas Bango pobiera 20% podatku VAT, którego Ty i tak nie mógłbyś odprowadzić, ze względu na to, że jesteś vendorem na App World, a nie bezpośrednim klientem Bango.

Jeśli kupujący jest z ROW (Rest Of The World - czyli wszystko oprócz EU w przypadku Bango), to wówczas nie ważne jest czy sprzedający (Ty) jesteś w EU czy poza EU - żaden VAT (20%) nie jest pobierany przez Bango i otrzymujesz 70% z każdego dolara.

Nowy Awatar Ralfy
    Ostrzeżenia
    0
    PIN
    25AC432E
    Model BlackBerry
    Passport
    BIS/BES
    BIS Orange
    BlackBerry OS
    10.3.1.2576

Domyślnie

Dzięki wielkie Normalnie dałbym Ci 100 x "Like", ale na tym forum nie widzę takiej opcji To już wszystko jasne, najważniejsze, że już wszystkie formalności mam za sobą i tylko czekam na BB App World Aprovement, a potem B4BB jak się uda

Nowy Awatar Ralfy
    Ostrzeżenia
    0
    PIN
    25AC432E
    Model BlackBerry
    Passport
    BIS/BES
    BIS Orange
    BlackBerry OS
    10.3.1.2576

Domyślnie

Btw. tak dla formalności się spytam (sorry, że drążę temat) - jako, że nie jestem VATowcem, nie uzupełniam W-8 - z tego powodu nie zostaną naliczone dodatkowe podatki?

Nowy
    Ostrzeżenia
    0
    Model BlackBerry
    PlayBo
    BIS/BES
    Nie wiem
    BlackBerry OS
    X.X.X.XXXX

Domyślnie

Poprawcie mnie proszę jeśli się mylę, ale o ile kalsyfikujemy swoje produkty jako "sale" (w US i Can) - nie potrzeba wrzucać formularzy, ponieważ podatek nie zostaje potrącony... Mam rację?

Nowy
    Ostrzeżenia
    0
    Model BlackBerry
    9900
    BIS/BES
    BRAK
    BlackBerry OS
    BRAK

Domyślnie

Nie chcę zakładać nowego wątku, ponieważ ten jest powiązany z moimi pytaniami:

Nie miałem jeszcze okazji otrzymać przelewu na Paypal od żadnego z dystrybutorów aplikacji BlackBerry (Bango itd), jednak czy wysyłają oni mailem powiadomienie o wysłaniu płatności przed jej dokonaniem, czy dowiadujemy się o przelewie dopiero jak sprawdzimy konto Paypal? Jestem ciekaw ponieważ w przypadku prowadzenia działalności trzeba im wystawić im rachunek/fakturę.

Nie jestem również pewien, ale jeśli dobrze rozumiem to tak jak w przypadku Apple App Store, to nie Vendor (Deweloper) jest sprzedawcą dla końcowego klienta, ale to BlackBerry, Bango itd sprzedają je w naszym imieniu, więc wystawiamy tylko rachunek/fakturę danemu dystrybutorowi aplikacji? Nie tak jak w przypadku Androidowego Google Play, gdzie w zasadzie (według ich regulaminu) deweloper sprzedaje końcowemu użytkownikowi aplikację.